Posesje prywatne Tarasy, schody z kostki brukowej Wzory wyszukane z kostki Elementy dekoracyjne z kostki brukarskiej Odwodnienia, inne detaleDrogi, parkingi, place z kostki
ARTYKUŁ FIRMY BRUK OPUBLIKOWANY
W CZASOPIŚMIE „Twój Dom i Ogród”


Dom i ogródJednym z podstawowych elementów wykończenia własnego domu jest ułożenie kostki brukowej. Kostka stanowi ważny element dekoracyjny i użytkowy posesji. Podkreśla styl domu, nadaje charakter naszemu ogrodowi, jest wizytówką i ozdobą naszej posesji. Na rynku znajduje się wiele rodzajów kostek i elementów dekoracyjnych. Można dopasować je do gustu i potrzeb każdego klienta. Decyzja o układaniu kostki zapada na różnych etapach budowy. Najlepszym momentem na układanie kostki brukowej jest etap po otynkowaniu budynku i wykonaniu ogrodzenia. Kostka jest wyrobem betonowym i bardzo trudno z niej usunąć zabrudzenia powstałe podczas różnych prac wykończeniowych budynku.

WYBÓR KOSTKI
Dokonując wyboru kostki, trzeba pamiętać, iż mamy do wyboru kostki różniące się pod względem kształtu, koloru, faktury nawierzchni i grubości. Oprócz kostek z grupy podstawowej warto zwrócić uwagę na gamę kostek z serii Antico, Elegante, Colormix. Każda grupa występuje w całej gamie kształtów i kolorów.

Porady - kostka brukowaAntico – są to kostki postarzane (obijane), które nadają posesji unikatowy, wyszukany styl. Elegante – są to kostki o strukturze kamienia naturalnego. Ich wierzchnia warstwa to drobne kamyki granitowe, przez co bardzo przypominają kostkę granitową, mają jednak więcej zalet. Ich bardzo bogata gama kształtów i kolorów pozwala tworzyć niezwykle piękne kompozycje stylem nawiązujące do kamienia naturalnego. Ponadto kostki te mają dużo mniejsze szczeliny i równiejszą nawierzchnię niż kostki granitowe, co procentuje dużo łatwiejszym odśnieżaniem posesji.

Colormix – są to kostki cieniowane, przy których posesja może nabrać unikatowych kolorów jesieni, wiosny lub słonecznego lata. Kostki o grubości 6 cm przeznaczone są pod obciążenia do 5 ton co całkowicie wystarcza przy posesjach prywatnych. Tam gdzie wjeżdża śmieciarka lub szambiarka dobrze jest wykonać wzmocnioną podbudowę lub zastosować kostkę grubości 8 cm. W miejscach gdzie chcemy uzyskać maksymalnie gładką powierzchnię, np. miejsce do gier sportowych lub jazdy na rolkach, należy użyć kostki bez fazy.

PROJEKT
Profesjonalna firma zajmująca się układaniem kostki powinna zaproponować wykonanie projektu. Projekt daje możliwość rozsądnego zaplanowania powierzchni z uwzględnieniem potrzeb klienta oraz skomponowania aranżacji pasującej do stylu domu.

Porady - kostka brukowaPrzy wykonywaniu projektu trzeba uwzględnić dobrą komunikację na posesji. Samochód powinien mieć miejsce na planowane manewry, wygodny wjazd do garażu oraz miejsca parkingowe dla gości. Dojście do furtki, śmietnika powinno mieć odpowiednią szerokość. Przy wykonywaniu stromych zjazdów do garaży znajdujących się w części piwnicznej budynku trzeba zaplanować tzw. „zęby” , uniemożliwiające ześlizgiwanie się samochodu po oblodzonej zimą kostce. Ważnym elementem jest również zaplanowanie z kostki części rekreacyjnej domu.

Jest cała gama płyt o różnych kształtach prostych i koła np. Impressjo, Patio z których możemy wykonać tarasy, altanki, alejki w ogrodzie, zaplanować miejsce pod grilla. Z różnych elementów ozdobnych można wykonać schody, kwietniki, ozdobne ścianki oporowe, piaskownice i wiele innych elementów stanowiących ozdobę naszego domu. Projekt zawierający te wszystkie elementy stanowi pewną wizualizację pozwalającą „zobaczyć” jak będą komponowały się w całości oraz umożliwia oszacowanie kosztów planowanej inwestycji.

NIWELACJA I ZAPLANOWANIE ODWODNIENIA
W następnym etapie należy przystąpić do zaplanowania spadków powierzchni kostki i odprowadzenia wody. Jest to bardzo ważny element prac. Trzeba zaplanować, gdzie będzie odprowadzona woda deszczowa spływająca z powierzchni kostki oraz z rynien budynku.

Porady - kostka brukowaNie wolno kierować wody do sąsiada ani na ulicę, nie może nam się także wlewać do garażu ani do domu. Wszystkie spadki muszą być skierowane od budynku, jeżeli tylko jest to możliwe. Jeśli układ budynku i posesji nie pozwala na skierowanie wody do ogrodu należy zaplanować odwodnienie z wykorzystaniem takich elementów jak: kratki ściekowe, cieki wodne, bez obsługowe studnie chłonne. Przy odprowadzeniu wody z rynien stosujemy osadnik przy rynnowy , który łączy rynnę ze studnią chłonną. Stosowane kratki ściekowe występują z rusztem ocynkowanym lub żeliwnym. Zbierają wodę i odprowadzają ją do studni chłonnej. Montujemy je najczęściej przy wjazdach do garaży, w linii bramy lub wzdłuż ogrodzenia.

Aby prawidłowo zaplanować spadki powierzchni należy użyć niwelatora. Daje nam to gwarancję prawidłowego wyznaczenia wysokości kostki na całej płaszczyźnie. Spadki powinny wynosić nie mniej niż 1,5% - 2% na całej powierzchni.

UKŁADANIE KOSTKI
Mając wyznaczone wysokości możemy przystąpić do korytowania pod kostkę lub nawiezienia materiału na podniesienie, w zależności od ukształtowania terenu. Docelowo podłoże powinno być tak wymodelowane, aby na podbudowę i kostkę zostało minimum 25cm.

Następnym elementem jest ustawianie krawężników (obrzeży). Jest to element zamykający powierzchnię kostki i zapobiegający rozsuwaniu się nawierzchni. Jeśli chcemy, aby krawężnik (obrzeże) było nie widoczne to montujemy je ok. 3cm poniżej zaplanowanej powierzchni kostki. Po ułożeniu kostki na zaniżony krawężnik (obrzeże) trzeba nasypać ziemi i obsiać trawą. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy układaniu kostek, z których możemy tworzyć wijące się alejki oraz elementy koła i łuki. Niektórzy wykonawcy proponują tańsze rozwiązanie, tzw. „brzegówkę”, czyli kostkę zabetonowaną po brzegach samym betonem. Jest to jednak rozwiązanie mało trwałe i nie gwarantujące użytkowania kostki przez wiele lat. Należy pamiętać aby na wjeździe tzn. między ulicą a naszą posesją, zastosować krawężnik drogowy, który będzie elementem najazdowym.

Porady - kostka brukowaPo ustawieniu krawężników (obrzeży) przystępujemy do wykonania podbudowy. W tym celu najpierw należy zagęścić grunt rodzimy czyli istniejące podłoże. Używamy do tego zagęszczarki o wadze nie mniejszej jak 400 lub 500 kg. Robimy podbudowę mieszaną mechanicznie pospółka z cementem o grubości minimum 15cm. Przy wykonywaniu podbudowy musimy pamiętać o wcześniej zaplanowanych spadkach. Następnie należy ją dokładnie zagęścić dużą zagęszczarką 500kg. Na tak przygotowanej podbudowie wykonujemy plant z piasku kopalnianego o gr. 4 cm, na którym docelowo jest układana kostka. Plant dokładnie zagęszczamy mniejszą zagęszczarką o wadze 120 kg.

Na tak przygotowanej powierzchni możemy układać kostkę. Kostki nie powinny do siebie przylegać. Na koniec całą powierzchnię spoinujemy piaskiem wiślanym. Ważne jest, aby podczas procesu układania zastosować dwa rodzaje piasku. Piasek kopalniany, używany na plant pod kostkę, jest materiałem, który dobrze się zagęszcza. Piasek wiślany, sortowany, jest używany do zaspoinowania kostki. Dzięki temu, że jest sypki i ostry dobrze się zaklinuje między kostkami. Ułożoną i zaspoinowaną kostkę brukową ponownie wibrujemy zagęszczarką o wadze 120 kg z gumą, która zabezpiecza kostkę przed jej uszkodzeniem. Po zagęszczeniu jeszcze raz uzupełniamy brakujący piasek wiślany.

Dobrze jest warstwę piasku zostawić na kilka dni a dopiero potem zamieść kostkę do czysta. Przy planowaniu harmonogramu robót warto zwrócić uwagę na rozsądne zaplanowanie dostaw. Przy posesjach rzadko jest miejsce na składowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Najlepiej przywozić je sukcesywnie, w miarę postępu prac. Unikniemy przy tym niepotrzebnego przestawiania palet z miejsca na miejsce oraz transportowania z odległych miejsc materiałów sypkich.

Porady - kostka brukowaPodczas układania kostki warto pod jej powierzchnią zastosować przepusty wykonane z rur PCV. Posłużą nam one, w razie potrzeby, do przeciągnięcia kabli lub nawodnienia w ogrodzie, bez konieczności rozbierania kostki. Pamiętajmy także, o wskazaniu ekipie wykonawczej miejsc, w których położone są kable ponieważ podczas pracy małej koparki łatwo uszkodzić instalacje znajdujące się w ziemi.


IMPREGNACJA
Porady - kostka brukowaPo skończeniu układania warto zastanowić się nad zaimpregnowaniem kostki. Służy do tego impregnat produkowany na bazie żywicy BRUK - LUX. Kostka po zaimpregnowaniu nie brudzi się, wygląda jak po deszczu i ma intensywny kolor a ewentualne zabrudzenia łatwo usunąć z powierzchni kostki. Impregnacja dodatkowo eliminuje wykwity wapienne i zapobiega porostowi mchu.

Porady - kostka brukowaPo podjęciu decyzji o ułożeniu kostki należy pamiętać o podpisaniu z wykonawcą pisemnej umowy, która jasno określi zakres wykonywania prac, rodzaj użytych materiałów oraz czas gwarancji na usługę i materiał. Inwestycja jest znacznym wydatkiem i warto przed jej rozpoczęciem dopracować szczegóły. Pamiętajmy o tym, że ułożona kostka ma nam służyć i być ozdobą naszego domu przez wiele lat.

Specjalista firmy BRUK
Robert Peczyński
05-270 Marki /koło Warszawy
ul. Lisia 2
tel. (022) 771-29-63
fax (022) 781-19-21
kom. 0 601-33-27-84
e-mail: bruk@onet.pl